روحانی: همه دوستان ایران منتظر تصویب لوایح مربوط به پول‌شویی هستند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران، حسن روحانی امروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به لوایح مربوط به پول‌شویی گفت که «امروز همه دوستان ایران که در منطقه و جهان با آنها تعامل و همکاری می‌کنیم، منتظر هستند.»

حسن روحانی افزود که «دولت و مجلس با همکاری هم اقدامات خوبی راجع به لوایح چهارگانه به انجام رسانده‌اند و امیدواریم نهادهای دیگری هم که در این زمینه باید اقداماتی را در مراحل نهایی انجام دهند با سرعت بیشتر تلاش کرده تا بتوانیم این لوایح را به تصویب» برسانیم.

در روزهای اخیر نیز چند وزیر در نامه‌ای از رهبر جمهوری اسلامی درخواست کرده‌اند تا دو لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی پیش از پایان ضرب الاجل این گروه، یعنی حدود یک ماه دیگر، تصویب شوند.

روز دوشنبه علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، خبر داده بود که شماری از وزرا در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، خواستار تسریع در بررسی لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام شده‌اند.

صندوق بین‌المللی پول به ایران توصیه کرده است که اقدامات ضد پول‌شویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را تا قبل از ضرب‌الاجل فوریه ۲۰۱۹ (گروه ویژه اقدام مالی) انجام دهد.

احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد گفته است که «دشمن قرار است در سال ۹۸، کشور را در تنگنا قرار دهد» و تصویب لوایح مرتبط با پول‌شویی «مقدمه فتنه ۹۸» است.

مخالفان پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، که عمدتاً از منصوبان رهبر جمهوری اسلامی هستند، می‌گویند با تصویب این لوایح، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس»،«حزب‌الله لبنان» و گروه‌های مشابه مسدود می‌شود.

موافقان پیوستن ایران به این پیمان‌نامه می‌گویند که مخالفان آن، از شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فساد بانکی می‌ترسند.